Groźne skutki niewłaściwej higieny jamy ustnej
Teoretycznie każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Tymczasem w praktyce okazuje się, że wiele problemów, z którymi zgłaszają się pacjenci do gabinetów stomatologicznych, wynika właśnie z braku stosownej dbałości o uzębienie. Dotyczą one nie tylko dzieci, ale i dorosłych.
Niedostateczna higiena jamy ustnej, a często nawet jej brak, bardzo szybko może doprowadzić nie tylko do powstawania kamienia nazębnego, ale również wielu poważnych chorób, a w skrajnych przypadkach nawet do konieczności wykonania ekstrakcji.
Niewłaściwa higiena jamy ustnej przyczyną problemów z uzębieniem
Zęby należy szczotkować przynajmniej dwa razy dziennie. Niestety bardzo wiele osób robi to tylko raz dziennie, a pewien odsetek Polaków nie myje zębów wcale. To główny powód bardzo wielu problemów z uzębieniem.
Płytka nazębna. Jest to lepka, bezbarwna powłoka, która powinna być usuwana regularnie z powierzchni zębów podczas szczotkowania. Jeśli tego nie robimy, powłoka narasta i z czasem może prowadzić nie tylko do powstawania kamienia nazębnego, ale również zapalenia dziąseł.
Kamień nazębny. Jak już zostało wspomniane, powstaje w wyniku długotrwałego narastania płytki nazębnej. Może być usunięty wyłącznie podczas prostego zabiegu wykonywanego w gabinecie stomatologicznym. Jeśli nie będziemy regularnie usuwać kamienia nazębnego (średnio co pół roku, chociaż w niektórych przypadkach rekomendowane jest częstsze usuwanie kamienia), z czasem na powierzchni zębów będą pojawiać się szaro-brunatne przebarwienia.
Próchnica. Jest to jedna z najpoważniejszych, a jednocześnie najczęstszych chorób uzębienia, z jakim boryka się znaczna większość Polaków w różnym wieku. Ubytki próchnicowe powstają na skutek działania bakterii pochodzących z płytki nazębnej. Zaniedbana próchnica prowadzi nie tylko do poważnych kłopotów z zębami, ale wręcz może stać się źródłem zakażenia dla całego organizmu.
Choroby dziąseł. Również niejednokrotnie wynikają z niewłaściwej higieny jamy ustnej. Przyczyną są bakterie bytujące w jamie ustnej, które uwalniają toksyny działające drażniąco na dziąsła i powodujące stan zapalny. Jednym z pierwszych objawów chorób dziąseł jest krwawienie. Nieleczone zapalenie dziąseł może skończyć się nawet zapaleniem przyzębia, czyli paradontozą.
Mycie zębów to nie wszystko. Ważne są wizyty kontrolne u stomatologa
Oprócz regularnego, dokładnego mycia zębów (w tym nie tylko szczotkowania, ale i nitkowania nicią dentystyczną) bardzo ważne są też wizyty kontrolne u stomatologa. Dzięki temu można znacznie wcześniej zidentyfikować ewentualne problemy z uzębieniem i podjąć stosowne działania profilaktyczne lub leczenie, zanim jeszcze dojdzie do poważniejszych chorób. Oprócz tego dentysta podpowie, w jaki sposób dbać o zęby, aby uniknąć niepotrzebnych kłopotów.