Próchnica choroba która niszczy nie tylko zęby
Według Ministerstwa Zdrowia próchnicę ma 99,9% Polaków w wieku 35-44 lat. To niezwykle wysoki wskaźnik, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, teoretycznie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, czym jest ta choroba i jakie są jej przyczyny. Wiemy również, że podstawą zdrowia zębów jest regularne dbanie o higienę jamy ustnej, czyli szczotkowanie zębów dwa razy dziennie. Niestety teoria nie zawsze pokrywa się z praktyką. Nadal bardzo wielu pacjentów trafia do gabinetu stomatologicznego z zaawansowaną próchnicą.
Większość z nas wie, co powoduje próchnicę, jednak często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakie są konsekwencje zaniechania jej leczenia.
Przykre konsekwencje próchnicy
Próchnica to bardzo poważna choroba, która nadal bywa bagatelizowana przez wielu pacjentów. Być może wynika to z powszechności jej występowania. Tymczasem skutki nieleczonej próchnicy mogą być bardzo groźne.
Próchnica to choroba infekcyjna, która obejmuje twarde tkanki zęba. Wywołują ją bakterie, które stopniowo uszkadzają szkliwo. Z czasem prowadzą do demineralizacji szkliwa, czyli usuwania z niego substancji mineralnych i uszkadzania struktury. Im wcześniej podejmiemy stosowne leczenie, tym większe szanse, że zatrzymamy ten proces, nie dojdzie do ubytków w szkliwie i dalszego niszczenia głębiej położonych tkanek twardych.
Bez odpowiedniego leczenia, bakterie stosunkowo szybko mogą przedostać się do miazgi. Powstaje wówczas stan zapalny, ropień lub martwica. Na tym etapie pojawia się też mocny ból zęba.
Jak próchnica może wpływać na organizm?
Bakterie próchnicotwórcze mają niekorzystny wpływ na cały nasz organizm. Przez jamę ustną bardzo szybko mogą przedostawać się do dalszych części układy pokarmowego i oddechowego. Oprócz tego mają też bezpośredni dostęp do krwiobiegu. Lista schorzeń, których rozwój może być związany z nieleczoną próchnicą, jest bardzo długa. Zaliczamy do nich m.in. cukrzycę, choroby serca, choroby układu krążenia (włącznie z miażdżycą i zawałem serca), nadciśnienie, choroby układu ruchu, zakażenia odogniskowe, stany zapalne uszu, oczu i zatok, sepsa, choroby układu pokarmowego, alergie, zapalenie nerek. To bardzo poważne problemy zdrowotne, których zwykle nie łączymy z problemami w jamie ustnej. Tymczasem na ich rozwój może mieć wpływ właśnie nieleczona próchnica.
Dlatego każdy z nas powinien dbać o prawidłową higienę jamy ustnej, a także regularne wizyty kontrolne u stomatologa (przynajmniej raz na pół roku), podczas których lekarz ocenia stan naszego uzębienia.